LRS-150-12 MEAN WELL Power Supply 12Vdc, 12.5A, 150W
  • Low profile
  • Highly efficient enclosed
  • Surge input is 300VAC with a 5 second duration
  • Up to 88% efficiency rating, with less than 0.3W no load power consumption
  • Vibration resistance is 5G
  • Free air convection cooling
  • Operating altitude up to 5000m
  • High reliability
SKU: 25919
Safe shopping
Your data is always protected
Sale_coupon_15
1,030.00 EGP
Only 2 left in stock
Only 2 left in stock
14 People watching this product now!
Description
The Mean Well LRS-150 series 150W single output AC to DC enclosed switch mode power supply has an output current rating of 12.5A at 12VDC. It has a universal input supply voltage rating ranging from 85VAC to 264VAC and 120VDC to 373VDC. It provides a metallic meshing and air convection to ensure optimum heat dissipation. The power supply can deliver an extremely low, no-load power consumption. The power supply meets anti-vibration demand up to 5G capability and makes it ideal for installing in testing environments.
Features:
  • Low profile
  • Highly efficient enclosed
  • Vibration resistance is 5G
  • Free air convection cooling
  • High reliability
Applications:
  • Control machinery
  • Electrical equipment
  • Household appliances
  • Industrial automation
  • Mechanical
Certifications:
  • EN60335-1
  • EN60950-1
  • GB4943
  • UL60950-1
Specifications:
AttributeValue
Output Voltage12V dc
Output Current12.5A
Power Rating150W
Number of Outputs1
Input Voltage120 ? 373 V dc, 85 ? 264 V ac
Mounting TypeChassis Mount
Package TypeEnclosed
Length159mm
Width97mm
Depth30mm
Weight480g
Efficiency87.5%