BT151-600R Thyristor 600V, 7.5A 15mA, TO-220
  • Voltage Rating: 600V
  • Current Capacity: 7.5A
  • Gate Trigger Current: 15mA
  • Package Type: TO-220 (a common package for power semiconductor devices)
The BT151-600R Thyristor is a semiconductor device used for switching and controlling electrical power. It’s specifically designed to handle a maximum voltage of 600V and a maximum current of 7.5A.
SKU: B12D53S4
Safe shopping
Your data is always protected
Sale_coupon_15
15.00 EGP
Out of stock
Out of stock
18 People watching this product now!
Description
  • Voltage Rating: 600V
  • Current Capacity: 7.5A
  • Gate Trigger Current: 15mA