Nema42 Stepper Motor Model 110HZ150-210
Technique specification:
? Step Angle: 1.8?
? Current /phase: 6.5 A
? Resistance /phase: 0.8 ?
? Inductance /phase: 15 mH
? Holding Torque: 21 N.m
? leads: 6 wires
? Motor Wight: 8.4 Kg
? Length: 150 mm
Technique parameters
Step angle accuracy: +/-5%,(full step,no load)
Resistance accuracy: +/-10%
Inductance accuracy: +/-20%
Temperature rise: 80?C, rated current, 2 phase on
Ambient temperature: -10?C-+50?C
Insulation resistance: 100M?Min.,500VDC
Dielectric strength: 500VAC for one minute
Shaft radial play: 0.06Max(450g-load)
Shaft axial play: 0.08Max(450g-load)
Frame Size 110x110mm