BZX79C18 – Zener Diode 18V, 500mW, 2-Pin DO-35
SKU: B11D21S2
Safe shopping
Your data is always protected
Sale_coupon_15
0.50 EGP
Out of stock
Out of stock
17 People watching this product now!
Description
Specifications:
AttributeValue
Diode ConfigurationSingle
Nominal Zener Voltage18V
Mounting TypeThrough Hole
Number of Elements per Chip1
Maximum Power Dissipation500 mW
Package TypeDO-35
Zener TypeVoltage Regulator
Zener Voltage Tolerance5%
Pin Count2
Test Current5mA
Maximum Zener Impedance20?
Maximum Reverse Leakage Current200nA
Dimensions1.91 (Dia.) x 4.56mm
Typical Voltage Temperature Coefficient4.5 ? 8mV/?C