BZT55C4V3 – SMD Zener Diode 4.3V, 500mW, SOD-80
  • Small Signal Zener Diodes
  • Very sharp reverse characteristic
  • Low reverse current level
  • Very high stability
  • Low noise
  • AEC-Q101 qualified
SKU: 26583
Safe shopping
Your data is always protected
Sale_coupon_15
1.00 EGP
Out of stock
Out of stock
15 People watching this product now!
Description
  • Small Signal Zener Diodes
  • Low reverse current level
  • Very high stability
  • Low noise
  • AEC-Q101 qualified
Specifications:
AttributeValue
Nominal Zener Voltage2.7 V
Diode ConfigurationSingle
Number of Elements per Chip1
Mounting TypeSurface Mount
Maximum Power Dissipation500 mW
Package TypeQuadroMELF SOD-80
Zener TypeGeneral Purpose
Zener Voltage Tolerance6%
Test Current1 mA, 5mA
Maximum Zener Impedance<30Ω
Maximum Reverse Leakage Current<100 (25°C) nA, 2 (150°C) μA
Dimensions3.7 (L) x 1.6 (H)mm
Maximum Operating Temperature+175 °C
Forward Current200mA
Typical Voltage Temperature Coefficient0.03 → 0.11%/K
Forward Voltage1.5V